WAŻNE INFORMACJE

Kancelaria Cmentarza Komunalnego

Biuro Obsługi Klienta

informacja i sprzedaż grobów

pn-pt: 8 - 18

sob: 8 - 13

tel. 34 366 68 79

*

Miejski Zakład Pogrzebowy

informacja całą dobę

tel. 34 19 588

*

Cmentarz Komunalny

otwarty jest

dla odwiedzających groby

od 8:00 do zmroku.

*

KOMUNIKAT

o systemie pracy

w okresie pandemii

*

MSZE ZA ZMARŁYCH


u nas zapłacisz kartą


                 
Co należy wiedzieć na temat kremacji zwłok?

Wokół kremacji / spopielenia zwłok krążą różne opinie i informacje, nie zawsze wiarygodne. Tutaj można zapoznać się z procedurą kremacji zwłok w częstochowskim krematorium.


Kremacja zwłok ludzkich odbywa się w urządzeniu zwanym piecem kremacyjnym. Piec do spopielania zwłok ludzkich zbudowany jest z dwóch komór: komory spalania i komory dopalania spalin. Piece w krematorium częstochowskim zasilane są gazem ziemnym a proces spalania odbywa się w pełni automatycznie. Przebiegiem i czasem jego trwania steruje dedykowany dla urządzenia program. Bezpośrednio na piecach zamontowany jest ciekłokrystaliczny ekran dotykowy ułatwiający sterowanie.

Trumna wprowadzana jest do pieca przy pomocy urządzenia wprowadzającego. Trumny przeznaczone do kremacji nie powinny być lakierowane i okute. Najlepiej jak są wykonane z surowego drewna, tektury lub innego materiału ekologicznego. Ciało do kremacji może być owinięte całunem lub całkowicie ubrane według uznania najbliższej rodziny. Nie należy umieszczać w trumnie wraz z ciałem żadnych akcesoriów zasilanych bateriami lub mogących eksplodować w piecu (zapalniczka, dezodorant, buteleczka z alkoholem, rozrusznik serca).

Cały proces kremacji trwa ok. 2 godzin w temperaturze do 1000 °C. Dostarczone do procesu kremacji powietrze ma wpływ na intensywność spalania, natomiast wymuszony wyciąg (eżektor) wpływa na poziom tlenu w spalinach i emisję produktów spalania do otoczenia. Po kremacji prochy podlegają schłodzeniu a następnie zostają umieszczone w urnie technicznej do przeprowadzenia kolejnego etapu procesu jakim jest rozdrabnianie szczątków w kremulatorze. Prochy po usunięciu części metalowych umieszczane są w urnie ceremonialnej, którą wraz z certyfikatem odbytej kremacji odbiera rodzina.

Edyta LisekZdjęcia krematorium częstochowskiego